zpět

Rumunsko hájí svou vlajku před Čadem

BUKUREŠŤ - Rumuni se obávají o osud své státní vlajky. Ta je totiž téměř totožná s vlajkou středoafrického Čadu, který podle rumunského tisku požádal Organizaci spojených národů, aby se touto záležitostí zabývala.
    Rumunský prezident Ion Iliescu ale prohlásil, že se jeho země svého státního symbolu nevzdá. "Trikolóra patří nám a nehodláme se jí vzdát," řekl Iliescu britské stanici BBC. Své krajany navíc uklidnil tím, že Čad získal nezávislost až v roce 1960 (a tedy i státní symboly Pozn. webmastera: vlajka byla však zavedena již o rok dříve).
    Rumuni přitom používali vlajku s modrým, žlutým a červeným pruhem již dříve. Na rozdíl od Čadu na ní ale měli komunistické symboly v podobě obilných klasů a rudé pěticípé hvězdy (Pozn. webmastera: šlo o státní znak. Při užití současného státního znaku by docházelo k záměnám s vlajkou Moldávie - oba jsou tvořeny téměř totožnými orlicemi, ale s rozdílnými štítky; vlajky ale mají jiný poměr stran), které po pádu Ceaušescova režimu v roce 1989 odstranili. Jediný rozdíl mezi oběma vlajkami spočívá nyní podle odborníků v modré barvě, kterou prý mají Afričané tmavší.
    Rumunské ministerstvo zahraničí tvrdí, že státní symboly oficiálně zaregistrovalo již v roce 1997 u Světové organizace pro intelektuální vlastnictví, která je součástí OSN. Čad během dvanáctiměsíční procedury ale tehdy proti podobě vlajky neprotestoval.
    Ministerstvo prý ani neobdrželo žádné oznámení ze strany Čadu, že by se chtěl obrátit na OSN. Rumunští diplomaté nyní přesto nepotvrzené zprávy tamních médií prošetřují.


Vlajka Čadu
Vlajka Rumunska

rok, převzato z Lidových novin.

zpět